Tematy

Antyglobalizacja (9) Architektura (16) Feminizm (18) Film (28) Filozofia (13) Fotografia (70) Historia (29) Jadłopodawcy (3) Literatura (11) Ludzie (85) Malarstwo (12) Media (83) Memy (39) MojeFoto (50) Morze (23) Muzyka (13) Natura (14) Nauka (2) No comment (3) Opera (2) Polityka (70) Praca (18) Prawo (15) Psychologia (19) Religia (10) Rosja (13) Rzeźba (8) Starożytność (9) Sztuka (2) Świnoujście (37) Teatr (5) Warszawa (18) Wehikuły (23) Zdrowie (2) Zwierzęta (15)

czwartek, 11 czerwca 2015

Globalizacja - miasta szablony

Globalizacja prowadzi do powstawania schematów i modeli, które wprowadza się za zgodą lub na siłę we wszystkich państwach. Zapomina się o tym, że każde państwo, każdy naród jest inny, ma inną kulturę, inną historię, inne bogactwa naturalne, inny klimat, inną mentalność, inny system rządów, inne PKB - inne potrzeby. 
Typowym przykładem jest architektura współczesna. Budowane są miasta szablony, miasta według jednego wzorca jak klocki lego. Powoli wszystkie miasta stają się identyczne, nie ma w nich niczego oryginalnego, o swoistym klimacie: jednakowe blokowiska, jednakowe restauracje, jednakowe centra handlowe, jednakowe nawierzchnie ulic i światła. Ponieważ ziemia staje się w miastach (city) coraz droższa, obiekty wznoszą się w górę. Wieżowce o niezliczonych piętrach przesłaniają horyzont. Nie muszę pisać jak szpecą miasta i jak niszczą zdrowie (szkło, metal i beton zastępują drewno i cegły, a roślinności brak). W biurowcach urzędują największe firmy, mieszczą się hotele i olbrzymie apartamenty bonzów. Zwykłemu człowiekowi nie są potrzebne wysokościowce do niczego. Zasłaniają mu widok z okna i zabierają cenne miejsce, na którym mógłby powstać park lub osiedle mieszkaniowe. 

2 komentarze:

  1. Znajoma mieszkała na Żoliborzu w 10 piętrowym bloku i pewnego dnia naprzeciw jej okien wybudowali 15 piętrowy wieżowiec, musiała się wyprowadzić

    OdpowiedzUsuń
  2. Tak będą wyglądać polskie miasta już niedługo, jak w Tokio i Nowym Jorku. Betonowa dżungla.

    OdpowiedzUsuń